logo

SZCZYPIORNIAK - rzucaj jak Karol Bielecki!

Mało która gra zespołowa potrafi wzbudzić w nas tyle emocji co Szczypiorniak!
Piłka ręczna to gra oparta na podstawowych formach ruchowych takich jak bieg, skok czy rzut. Dlatego właśnie praktycznie każdy może w nią grać i przy tym świetnie się bawić. Poza tym istotną cechą gry w piłkę ręczną jest zespołowość. Współdziałanie całego zespołu przekonuje zawodników o tym, że uzyskane wyniki nie są wyłącznie zasługą jednego gracza, ale wynikiem pracy całej DRUŻYNY!

Dziś podejmiemy próbę nauczenia się chyba najciekawszego dla nas wszystkich elementu w piłce ręcznej czyli rzutów.
Rzuty to główny element techniczny, który w zasadniczy sposób wpływa na przebieg i rezultat każdej gry. Od umiejętności zdobywania bramek zależy przecież wynik meczu. Zapraszamy!

 

Do ćwiczeń przygotuj:
  • Wygodny strój sportowy
  • Piłka do piłki ręcznej
  • Boisko do gry z bramką

CIEKAWOSTKI
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się wymiary Waszych boisk i szkolnych hal sportowych? Okazuje się, że przed rokiem 1957 piłka ręczna była grą rozgrywaną na zewnętrznym boisku do piłki nożnej, a w jednej drużynie grało aż 11 zawodników. Dopiero od końca lat 50 minionego wieku właśnie piłka ręczna została przeniesiona do hal, liczbę zawodników zmniejszono do 7 i określono wymiary boiska 40 x 20m, które w większości dziś wyznaczają pełnowymiarowe hale w waszych szkołach.

Największą zanotowaną prędkość lotu piłki po rzucie na bramkę podczas oficjalnych rozgrywek piłki ręcznej osiągnął Duńczyk Lasse Andersson i wynosiła 140 km/h. My absolutnie nie mamy się czego wstydzić, gdyż po rzutach Karola Bieleckiego piłka regularnie osiągała prędkość lotu ponad 120 km/h. Polscy zawodnicy bowiem należą do czołówki światowej. W swoich zespołach klubowych sięgają po najwyższe laury w klubowej światowej piłce ręcznej. W 2009 roku Sławomir Szmal został wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym świata, co jest wyczynem tym bardziej niezwykłym gdyż jest bramkarzem.

JAK RZUCAMY?
W piłce ręcznej rozróżniamy aż 7 rodzajów rzutów. Do nauczania podstawowego w szkołach wystarczą nam jednak następujące cztery:
1. Rzut z miejsca - bardzo precyzyjny, gdyż wykonywany z najstabilniejszej pozycji gdy cały czas mamy kontakt z podłożem. Charakterystyczny dla rzutu karnego, ale stosuje się go również podczas gry, gdyż wtedy jest bardzo zaskakujący obrońcę i bramkarza.
2. Rzut z biegu - najczęściej wykonywany jest w sytuacji kończącej atak szybki. Bardzo popularny wśród dzieci, ponieważ rzucając z biegu piłka osiąga największe prędkości, nawet gdy rzucamy ze stosunkowo małą siłą.
3. Rzut z przeskoku - jeden z rzutów podstawowych i bardzo skutecznych w piłce ręcznej. Najczęściej wykorzystywany przez zawodników rozgrywających. Rzut charakteryzuje się dużą prędkością piłki przy wyrzucie.
4. Rzut z wyskoku - najczęściej wykonywany rzut w grze. Wykorzystywany jest przez każdego zawodnika bez względu na pozycje w grze. Różni się sposobem wykonywania. Rzut może być wykonany w wyskoku w górę, w wyskoku w górę w przód lub w wyskoku w przód zakończony padem.

Wygląda na to, że teorię mamy w małym paluszku dlatego nie pozostaje nam nic innego jak spróbować sił podczas ćwiczeń! 

Zapamiętaj z materiału::

1

Piłka ręczna to gra oparta o podstawowe formy ruchowe takie jak bieg, skok czy rzut. Właśnie dlatego może w nią grać praktycznie każdy.

2

Zespołowość to podstawowa cecha gry w piłkę ręczną - od pracy całej DRUŻYNY zależy wynik meczu.

3

W piłce ręcznej wyróżniamy aż 7 rodzajów rzutów. Do gry szkolnej wystarczą nam jednak następujące cztery: rzut z miejsca, rzut z biegu, rzut z przeskoku i rzut z wyskoku.

4

Wymiary dzisiejszych hal sportowych zawdzięczamy ustalonym 1957 roku wymiarom boiska do piłki ręcznej.

Udostępnij wideo Instruktaż

;