logo

Dzień Babci, Dzień Dziadka – jak spędzić go aktywnie?

Przekazywanie prezentów dziadkom i biesiadowanie przy stole, to ważne i przyjemne elementy związane ze świętowaniem. Jednak Dzień Babci i Dziadka warto zaplanować również pod kątem aktywizujących gier. Ich celem nie będzie tylko ruch, ale także integracja, rozwijanie wyobraźni i dobra zabawa. Mamy zatem kilka propozycji na aktywność, którym sprostają zarówno dzieci, jak i seniorzy.


Spacer do lasu lub parku

Aktywność nie musi wiązać się od razu ze sportem. Czasem wystarczy po prostu spacer, najlepiej w otoczeniu natury. Szczególnie, że dziadkowie i babcie mogą dziecku podczas takiej wędrówki przekazać ogromną dawkę ciekawostek. Wnuki będą zachwycone, a dziadkowie poczują się jeszcze bardziej potrzebni i docenieni.
Czego dzieci chętnie się dowiedzą? Np. jaki ptak przysiadł na gałęzi? Gdzie chowają się owady podczas mrozów? Dlaczego woda w rzece zamarza tylko na powierzchni?
Wycieczkę można urozmaicić dodatkowo innymi zabawami, jak rzucanie szyszkami do określonego celu lub poszukiwanie śladów zwierząt.

Poszukiwanie skarbów do stworzenia ścieżki sensorycznej
To propozycja raczej dla wnuków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jako rodzic, zaproponuj dziadkom i dzieciom wspólne poszukiwanie leśnych skarbów. Mogą to być kamyki, szyszki, drobne patyczki, igliwie. Obejrzyjcie dokładnie ich strukturę i kolory. Jeśli dziadkowie posiadają w domu mikroskop, tym lepiej!
Po powrocie do siebie, możecie stworzyć ścieżkę sensoryczną z zebranych skarbów. Rozłóżcie na podłodze duży karton i przyklejcie do niego warstwę plasteliny. Następnie rozsypcie na niej posegregowane skarby.
Namów dziecko, by zdjęło buty i boso przespacerowało się po tak przygotowanej ścieżce. To sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale także stymulowanie zmysłu dotyku i kształtowanie reakcji na dotyk, rozwijanie umiejętności poznawczych, zaznajamianie z określonymi strukturami. Przy okazji, to także miły masaż dla stóp.

Kalambury
Kalambury wiecznie żywe i atrakcyjne dla osób w każdym wieku. Kwestia jedynie dostosowania zagadek do wiedzy i wieku uczestników.
Zabawa ta integruje, pobudza wyobraźnię, uczy komunikacji niewerbalnej. Zmusza również do tego, aby wstać z fotela! Jak grać w kalambury?
Na początek warto wybrać osobę prowadzącą grę. Jeśli jest Was dużo, podzielcie się na dwie drużyny (min. trzyosobowe). Jeśli jednak jest Was mniej, zrezygnujcie z podziału na grupy.
Ustalcie kategorie, w ramach których będziecie prezentować hasła np. film, bajka, znana postać, powiedzenie. Prowadzący wymyśla hasła i zapisuje je na karteczkach. Osoba prezentująca wychodzi na środek i losuje hasło, a następnie próbuje je zaprezentować za pomocą gestów. Każdy prezentuje przynajmniej raz.
Wygrywa osoba, która zgadnie najwięcej haseł. Pamiętajcie jednak, że liczy się tu przede wszystkim dobra zabawa, a nie samo zwycięstwo!

Gra w kręgle
Biesiadowanie przy stole warto przerwać również grą w domowe kręgle. Nie musisz kupować specjalnych akcesoriów – wystarczą np. plastikowe butelki po wodzie i np. piłka do tenisa.
Butelki ułóż w dowolnej konfiguracji (mogą być w jednym lub w kilku rzędach). Każdy uczestnik po kolei turla piłkę tak, aby strącić jak najwięcej kręgli. Wygrywa osoba, która strąci najwięcej elementów, przy najmniejszej liczbie prób.

Domowe podchody
Zabawa, która wymaga sporych przygotowań przed wizytą u dziadków, jednak warto je poczynić. Podchody to bowiem ciekawa gra dla osób w każdym wieku – integruje i rozbudza wyobraźnię.
Zasady domowych podchodów są podobne do wersji terenowej. Przygotuj kartki, długopis lub kredki. Będą Ci potrzebne do stworzenia różnego rodzaju wskazówek – mogą to być wierszyki, mapki, zagadki. Dziecko w towarzystwie dziadków ma podążać za wskazówkami. Każda z nich może zawierać dodatkowe zadanie np. Wykonaj 10 pajacyków, a następnie udaj się do pokoju, w którym znajduje się najwięcej książek. Sięgnij po tę, która w tytule zawiera słowo „słoń”. Zajrzyj na stronę 15.
Po zrealizowaniu wszystkich zadań, uczestnicy otrzymują nagrodę. Może to być dyplom uznania lub coś specjalnego, co wszyscy lubicie.

Gimnastyka nie tylko ciała, ale i… umysłu!
Po aktywnościach ruchowych warto także rozruszać umysł. Naszykujcie sobie więc ciepłą herbatę i przystąpcie do wspólnego rozwiązywania sportowych quizów. To świetna zabawa! Dziadkowie i babcie zapewne chętnie pomogą w rozwiązaniu najtrudniejszych zagadek, ale też i sami się dowiedzą czegoś nowego od swoich wnuków!

Propozycji na gimnastykę umysłu mamy wiele. Możecie zacząć od nietuzinkowego quizu na temat skoków. Dowiecie się z niego, z czego składa się faza skoku w lekkiej atletyce i kto jest aktualnym rekordzistą Polski w skoku o tyczce mężczyzn.
Następnie sprawdźcie, ile tak naprawdę wiecie o halowej lekkoatletyce, sportach zimowych oraz historii polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich.
A to nie wszystko! Przygotowaliśmy też dla Was sportową grę planszową. Do pobrania jest prawie wszystko, czego potrzebujecie: plansza, pionki i karty zadań. Jedyne co musicie zrobić, to przygotować kostkę do gry, wydrukować materiały i powycinać pionki.

Podsumowanie
Jak widać, do dobrej zabawy często potrzeba niewiele ponad chęci i pomysłowości. Powyższe propozycje są odpowiednie dla każdego, bez względu na kondycję fizyczną.
Jeśli jednak dziadkowie uwielbiają sport, to warto ten fakt wykorzystać. Chociażby po to, aby sportowa babcia lub sportowy dziadek, mieli szansę na przekazanie tej miłości swoim wnukom.

Dziadkom i Babciom, w dniu ich święta, życzymy wszystkiego co najlepsze!

Udostępnij artykuł

;