dziennikarz sportowy z Poznania, autor książek, komiksów i publikacji o tematyce sportowej m.in. serii "Słynni polscy olimpijczycy". Laureat teleturnieju "Wielka Gra".
Dość szybko światowe kino zorientowało się, że historie sportowe świetnie nadają się na ekran. Te prawdziwe często są gotowymi scenariuszami na film, a jeśli brakuje prawdziwych, można sięgnąć po fikcyjne. Sport w kinie to wybór całej masy filmow. Aby wam to ułatwić stworzyliśmy podręczny ranking najlepszych filmów sportowych, które są dostępne na platformach filmowych albo w playerach VOD, a czasami można je obejrzeć również w telewizji.
Ile z nich już widzieliście?
25. "Pele. Narodziny legendy" (2016)
reżyseria: Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist
w rolach głównych: Kevin de Paula, Vincent d'Onofrio, Diego Boneta
Brazylijczyk Pele uważany jest za najlepszego gracza w dziejach piłki nożnej. Trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata, z czego pierwszy - w 1958 roku podczas mundialu rozegranego w Szwecji. Miał wówczas zaledwie 17 lat. Ten film opowiada historię chłopaka, którego radosny, wywodzący się z brazylijskich ulic styl gry w piłkę doprowadził jego drużynę na światowy szczyt.
24. "Youngblood” (1986)
reżyseria: Peter Markle
w rolach głównych: Rob Lowe, Patrick Swayze, Cynthia Gibb
Marzenia o wielkiej karierze w zawodowym hokeju pewien młody chłopak postanawia wcielić w życie, choć musi w tej sprawie stanąć naprzeciw swego ojca. Kariera hokeisty nie jest jednak taka łatwa i prosta.
23. "Kapitan Jastrząb" (1994)
reżyseria: Isamu Imakake
To na tej legendarnej kreskówce wychowywały się pokolenia miłośników piłki nożnej w rysunkowej formie. Młody piłkarz Tsubasa walczyo to, by zostać świetnym piłkarzem. Bajka należy do gatunku mangi, stanowiącej wazny element japońskiej sztuki. Warto zwrócić uwagę na to, że w tego typu filmach bohaterowie mają charakterystyczne twarze, duże oczy, a akcja jest wielokrotnie zwalniania i powtarzana, dzięki czemu można się jej dobrze przyjrzeć. Coś jak powtórki w meczu!
22. "Invictus – Niepokonany" (2009)
reżyseria: Clint Eastwood
w rolach głównych: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge
Warta uwagi opowieść o zmianach, jakie sport przyniósł w Republice Południowej Afryki. Przez lata kraj ten stosował politykę segregacji rasowej i z tego powodu sportowcy z RPA nie mogli uczestniczyć w dużych imprezach sportowych. Byli bojkotowani. Po zmianach, jakie zaszły w tym kraju w latach dziewięćdziesiątych, Południowa Afryka otrzymała prawo organizacji Pucharu Świata. Przywódca nowej RPA Nelson Mandela zrozumiał, jak wiele można pokazać światu dzięki sportowi.
21. "Wojna płci" (2017)
reżyseria: Jonathan Dayton, Valerie Faris
w rolach głównych: Emma Stone, Steve Carell, Bill Pullman
Oparta na faktach historia z lat siedemdziesiątych. Domagająca się równouprawnienia i równych zarobków dla kobiet i mężczyzn w tenisie mistrzyni Billy Jean King zostaje wyzwana w związku z tym na pojedynek przez emerytowanego już tenisistę Bobby Riggsa. Wyzwanie jest prowokacją, ale Billy Jean King nie ma wyjścia, musi się z nim zmierzyć.
20. "Olimpiada Bolka i Lolka" (1983)
reżyseria: Władysław Nehrebecki
Filmy animowane o przygodach Bolka i Lolka (oraz Tosi) były wielkim hitem w Polsce, gdy pokazywano je dzieciom jako dobranocki. Mało kto wie, że Bolek i Lolek mieli też osobną serię poświęconą sportowi. To 13 odcinków opowiadających o ich zmaganiach na olimpijskich arenach i w tej serii, jako w jednej z nielicznych, chłopcy mają... głos. Można posłuchać, jak mówią. W olimpijskiej serii zobaczymy np. odcinki poświęcone pływaniu, judo, łucznictwu, żeglarstwu, lekkoatletyce, kolarstwu czy siatkówce.
19. "Reggae na lodzie" (1993)
reżyseria: Jon Turteltaub
scenariusz: Leon, Doug E. Doug, Malik Yoba
Cudowna, pogodna opowieść także oparta na faktach. Do rywalizacji bobslejowej na zimowych igrzyskach olimpijskich w Calgary w 1988 roku zgłosiła się załoga Jamajki. Jej bobsleiści nigdy wcześniej nie widzieli nawet śniegu, a trenowali na Jamajce za pomocą skrzynek na owoce. Okazało się jednak, że świetni karaibscy sprinterzy potrafią sobie radzić z bobslejami. Wtedy, w Calgary jamajski bob debiutował, ale po latach Jamajczycy i inne zespoły z Karaibów zdołały nawet wejść do światowej czołówki.
18. "Zaginiony Puchar Świata" (2012)
reżyseria: Lorenzo Garzella, Filippo Macelloni
w rolach głównych: Marcelo Alejandro Auchelli, Walter Balzarini, Wolfgang Bandorsky
Cóż za wspaniały pomysł! Ten film jest paradokumentem, czyli udaje film dokumentalny, pokazując jednak fikcyjne zdarzenia. W 1942 roku miały się bowiem odbyć piłkarskie mistrzostwa świata - zęby na nie ostrzyła sobie także Polska, która całkiem udanie zaprezentowała się we Francji w 1938 roku. Wojna uniemożliwiła rozegranie turnieju, ale ten film pokazuje fuikcyjną, alternatywną historię, w ramach której mundial jednak odbył się w dalekiej Ameryce Południowej. Grali też Polacy. Jak myślicie, kto go wygrał?
17. "Jerry Maguire" (1996)
reżyseria: Cameron Crowe
w rolach głównych: Tom Cruise, Cuba Gooding Jr, Renee Zellweger
Urocza opowieść o sporcie i przyjaźni. Menedżer reprezentujący interesy futbolistów amerykańskich ma problemy, a jednak jeden z graczy w dalszym ciągu chce, aby to on go reprezentował. Wie, że menedżer jest dobrym człowiekiem. Jest jego przyjacielem.
16. "Ali" (2001)
reżyseria: Michael Mann
w rolach głównych: Will Smith, Jamie Foxx, John Vigt
To opowieść o legendarnym pięściarzu Muhammadzie Alim, uważanym w latach siedemdziesiątych za najlepszego boksera na świecie, wielokrotnego mistrza świata. To był człowiek, który swego czasu odmówił udziału w wojnie w Wietnamie, za co nalożono na niego duskwalifikację i przez trzy lata nie mógł startować.
15. "Najlepszy" (2017)
reżyseria: Łukasz Palkowski
w rolach głównych: Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak
Film oparty na losach Jerzego Górskiego, który jako młody chłopak wpadł w szpony straszliwego nałogu - narkomanii. Próbował się z niego wydobyć dzięki sportowi i trenowaniu ekstremalnego triathlonu. To, czego dokonał, było wręcz niesłychane.
14. "Le Mans'66" (2019)
reżyseria: James Mangold
w rolach głównych: Christian Bale, Matt Damon, Noah Jupe
Aż trudno sobie wyobrazić, jak trudnym dla kierowców jest wyścig Le Mans, który trwa okrągłą dobę. Zawodnicy zmieniają się, ale i tak wymaga on ogromnego wysiłku. W 1966 roku kierowcy Forda zdołali na nim przerwać dominację włoskich konstruktórów, zwłaszcza Ferrari. Cudowny film nie tylko dla miłośników samochodów.
13. „Diego” (2019)
reżyseria: Asif Kapadia
w rolach głównych: Diego Maradona, Claudia Villafane, Daniel Arcucci
To film dokumentalny, który warto obejrzeć, skoro wielki argentyński piłkarz Diego Maradona już nie żyje. Twórca tegu filmu, brytyjski reżyser Asif Kapadia, pokazał go z takiej strony, z jakiej go nie znamy - człowieka, z którego zrobiono boga za życia. To się zawsze źle kończy, dla każdego.
12. "Asterix na olimpiadzie" (2008)
reżyseria: Frédéric Forestier, Thomas Langmann
w rolach głównych: Clovis Cornillac, Gérard Depardieu, Alain Delon
Lubiane powszechnie komiksy o przygodach Atserixa i Obelixa - dwóch Galach opierających się rzymnskiej armii - były ekranizowane wielokrotnie. Ten film poświęcony jest ich startowi na igrzyskach, które odbywały się także w starożytności. Na ekranie zobaczymy nie tylko dzielnych Galów, pojawią się tu również gwiazdy sportu np. kierowca Formuły 1 Michael Schumacher jaki Schumix czy piłkarz Zinedine Zidane jako Dziesiętix. To imię nawiązuje do numeru, który nosił na koszulce.
11. "Rocky" (1976)
reżyseria: Jihn G. Avildsen
w rolach głównych: Sylvester Stallone, Talia Share, Carl Weathers
Ten film to prawdziwa legenda, warto go znać, zwłaszcza że rozpoczął całą serię dzieł o pięściarzu Rockym Balboa. Był on ulicznym zabijaką, bez większej przyszłości w sporcie, aż postanowił się z nim zmierzyć w pojedynku wielki mistrz ringu Apollo Creed. Wspaniała to historia.
10. "Creed: Narodziny legendy" (2015)
reżyseria: Ryan Coogler
w rolach głównych: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Phylicia Rashad
Po wielu, wielu latach, gdy wydawało się, że filmowa legenda Rocky'ego Balboa przeminęła, a Sylvester Stallone ma już zbyt wiele lat, by wchodzić do ringu, pojawił się pomysł, by nakręcić film o następcy. Bohaterem tego dzieła jest syn Apollo Creeda, którego Rocky Balboa trenuje. I trzeba przyznać, że boks został tu pokazany w sposób robiący ogromne wrażenie.
9. "Wyścig" (2013)
reżyseria: Ron Howard
w rolach głównych: Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde
To także historia wzięta z życia, opowiadająca o rywalizacji dwóch świetnych kierowców Fortmuły 1 - Brytyjczyka Jamesa Hunta i Austriaka Niki Laudy. Walczyli oni zawzięcie o tytuł mistrza świata w 1976 roku, nie znosząc się i niezwykle szanując wzajemnie. Walka okazała się bardzo dramatyczna.
8. "Jak Kozacy grali w piłkę nożną" (1970)
reżyseria: Wołodymyr Dachno
Urocza animacja z dawnego Związku Radzieckiego, opowiadająca o bojowej drużynie kozackich piłkarzy, którzy rywalizują w całej Europie z zespołami najlepszych drużyn świata - z Niemcami, Francuzami, Anglikami. Mnóstwo śmiechu, a do tego ten film ma też wspaniałe rysunki i wpadającą w ucho mizykę.
7. "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" (2017)
reżyseria: Janus Metz
w rolach głównych: Sverrir Gudnason, Shia LeBoeuf, Stellan Skarsgaard
W 1980 roku szwedzki tenisista Björn Borg wyszedł na trawiasty kort Wimbledonu, by wygrać ten turniej po raz piąty z rzędu. Tylko to się liczyło dla skoncentrowanego, opanowanego Szweda. Naprzeciw niego stanął młody amerykański tenisista John McEnroe, słynący z tego, że na korcie był bardzo nerwowy, impulsywny, nawet krzyczał do sędziów i kibiców. Kto wygra?
6. "Olimpiada'40" (1980)
reżyseria: Andrzej Kotkowski
w rolach głównych: Mariusz Benoit, Tadeusz Galia, Krzysztof Janczar
Dość stary polski film, ale poruszający i ważny. W 1940 roku miały się bowiem odbyć igrzyska olimpijskie, ale wybuch drugiej wojny światowej sprawił, że zostały odwołane. Więźniowie obozów jenieckich postanowili jednak mimo tego zorganizować zawody olimpijskie, mimo zakazu ze strony Niemców. Polacy, Francuzi, Norwegowie, Anglicy i wiele innych narodowości stanęło do obozowej walki po kryjomu.
5. "Kosmiczny mecz" (1996)
reżyseria: Joe Pytka
w rolach głównych: Michael Jordan, Królik Bugs, Kaczor Duffy, Prosiak Porky
Szał, jaki zapanował przed laty na punkcie tego niezwykłego filmu był adekawatny do rewolucji technologicznej, jaka za nim stała. Otóż jego twórcy połączyli prawdziwych aktorów i sportowców z animowanymi postaciami znanych kreskówek, zwłaszcza z serii Merrie Melodies - zatem Królika Bugsa i jego przyjaciół. Efekt był powalający. Oto kosmiczni najeźdźcy pojawiają się na Ziemi. By ich pokonac, postaci z bajek wyzywają ich na mecz koszykówki. Poprowadzi ich największa gwiazda tego sportu na świecie - wielki Michael Jordan z Chicago Bulls.
4. "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" (2017)
reżyseria: Craig Gillespie
scenariusz: Margot Robbie, Allison Janney, Sebastian Stan
Przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Lillehammer w 1994 roku całym światem wstrząsnęła historia o konflikcie, jaki miał miejsce w świecie... łyżwiarstwa figurowego. Tonya Harding była wtedy jedną z najlepszych łyżwiarek świata. Jako pierwsza w dziejach Amerykanka i druga na świecie kobieta (po genialnej Japonce Midori Ito), która wykonała potrójnego axla, czyli najtrudniejszy ze skoków na lodzie. Przed igrzyskami oskarżono ją o udział w napadzie na jej główną konkurentkę Nancy Kerrigan, której napastnicy uszkodzili nogę
3. "Następnym razem wygramy" (2014)
reżyseria: Mike Brett, Steve Jamison
w rolach głównych: Thomas Rongen, Jaiyah Saelua, Nicky Salapu
W 2001 roku, w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata w strefie Oceanii padł rekord. Zespół małego państwa Samoa Zachodniego przegrał z Australią aż 0:31. Nikt nigdy nie przegrał meczu o stawkę w takich rozmiarach. Piłkarze Samoa Zachodniego bardzo tę klęskę przeżyli. Ten film to opowieść o holenderskim trenerze Thomasu Rongenie, który przybywa do tego kraju, by uratować jego piłkarzy i reprezentację. W rzeczywistości to oni ratują jego. Perełka.
2. "Moneyball" (2011)
reżyseria: Bennet Miller
w rolach głównych: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman
Lubicie matematykę? Niektórzy tak, inni pewnie nie. Tymczasem okazuje się, że matematykę lubi sport. To oparta na faktach opowieść o menedżerze klubu baseballowego z Oakland w Kalifornii, który postanawia do budowy zespołu użyć wyłącznie cyfr, matematyki i analiz komputerowych. Jak myślicie, poradzi sobie?
1. "Rydwany ognia" (1981)
reżyseria: Hugh Hudson
w rolach głównych: Ben Cross, Ian Charleson, Ian Holm
Wspaniała, malownicza opowieść o pojedynkach sprinterów podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1924 roku - tych, na których po raz pierwszy wystartowała Polska (i jej flagę zobaczymy na stadionie olimpijskim). Chyba żaden film o sporcie nie ma tak cudownych zdjęć iu tak pamiętnej muzyki, która skomponował słynny kompozytor Vangelis.
dziennikarz sportowy z Poznania, autor książek, komiksów i publikacji o tematyce sportowej m.in. serii "Słynni polscy olimpijczycy". Laureat teleturnieju "Wielka Gra".