logo

Pierwszy biwak z dzieckiem. Jak się przygotować i co ze sobą zabrać?

Spanie pod namiotem to wielka przygoda – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wprawdzie niesie ze sobą nieco wyzwań, jednak gra jest warta świeczki. To bowiem świetny sposób na spędzenie weekendu lub wakacyjnego urlopu. Sprawdź, jak się przygotować do wyjazdu.

Dlaczego warto wybrać się na biwak z dzieckiem?

Spanie pod namiotem i spędzanie czasu w oddaleniu od miasta, to przede wszystkim niezapomniana przygoda. Dziecko, w otoczeniu nieznanej przyrody, jest w stanie poczuć się jak odkrywca. 
To również pokazanie malcowi, że istnieje inny świat, niż ten zdominowany przez technologię. Taka perspektywa poszerza horyzonty i dostarcza niezapomnianych wspomnień. Biwak również nieco hartuje – dostarcza bowiem pewnych niedogodności (np. brak łóżka, ekspozycja na chłód i deszcz. Pokazuje też, jak poradzić sobie w trudniejszych i mniej oczywistych sytuacjach. 

Jak się przygotować na rodzinny biwak?

Biwakowanie latem nie wymaga dużych przygotowań. To nie czasy, kiedy trzeba było zbierać chrust na ognisko, aby podgrzać wodę na herbatę. W sklepach turystycznych można bowiem zakupić niewielkich rozmiarów sprzęt, w tym kompaktową kuchenkę czy lekkie naczynia do gotowania.
Warto natomiast zawczasu nieco wzmocnić swoją odporność. Biwakowanie oznacza spędzanie w dużej mierze czasu  na zewnątrz, nie zawsze w komfortowych warunkach pogodowych. 
Nie zaszkodzi również zaszczepić się na odkleszczowe zapalenie mózgu – lepiej bowiem dmuchać na zimne. 
Na zakupy sprzętowe wybierz się odpowiednio wcześniej. Dobranie odpowiedniego plecaka czy butów może zająć trochę czasu. Warto to robić więc bez stresu.

Co jeść podczas biwaku?

Świetnie sprawdzają się suche produkty, jak makarony, płatki owsiane, bakalie. Można kupić również żywność liofilizowaną. 
Jeśli to możliwe jednak, nie zabieraj dużej ilości jedzenia. Sprawdź wcześniej, czy w pobliżu nie ma sklepu spożywczego. Warto bowiem wspierać lokalne firmy.  

Gdzie spać podczas biwaku?

Spanie na „dziko”, to przygoda. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie rozbijanie namiotu jest legalne. Lasy Państwowe stworzyły projekt „Zanocuj w lesie”, udostępniając turystom punkty biwakowe.
Campingi z kolei oferują większe bezpieczeństwo, ale również dostęp do bieżącej wody, możliwość skrycia się w suchym i ciepłym pomieszczeniu, gdy pada deszcz. Ostateczny wybór jednak należy do Was. Obie te formy biwakowania mają bowiem swoje plusy i minusy.
Bez względu na to jednak, gdzie rozbijecie namiot, warto pamiętać o kilku zasadach. Zarówno na campingu, jak i w lesie, należy zachowywać się względnie cicho. W lesie jak najmniej ingerujemy w przyrodę – poruszamy się po wyznaczonych szlakach, nie niszczymy roślin. Pakując swoje rzeczy, zostawiamy absolutny porządek. 

Co zabrać ze sobą na biwak?

Przede wszystkim… namiot. Duży, mały – to już kwestia indywidualna. Jeśli planujecie wędrować z plecakami, to prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli wybierzecie namiot mniejszy i lżejszy. Jeśli samochodem – możecie pokusić się o coś bardziej komfortowego. 
Co do spania? Kiedyś „rządziły” karimaty. Obecnie dostępne są na rynku maty samopompujące – droższe, ale oferują duży komfort i możesz ich używać wiele lat. Ponadto oczywiście nie można zapomnieć o śpiworze. Na lato może być lekki i stosunkowo cienki.
Dobrze jest mieć ze sobą kuchenny sprzęt, nawet jeśli planujesz zostać na campingu. Warto być w tej kwestii niezależnym.
Nie zapomnij o ciepłych ubraniach i kurtce przeciwdeszczowej. 

Poniżej znajdziesz obszerną listę z rzeczami, które warto zabrać.

Do spania:

  1. karimata lub mata samopompująca
  2. śpiwór

Gotowanie:

  1. kuchenka turystyczna
  2. butla gazowa
  3. naczynia (np.. menażka, zestaw garnków turystycznych)
  4. sztućce
  5. blaszany kubek
  6. zapalniczka 

Produkty higieniczne:

  1. papier toaletowy
  2. chusteczki nawilżane
  3. płyn do dezynfekcji
  4. szczoteczka i pasta do zębów
  5. mydło, szampon 
  6. krem z filtrami UV

Apteczka:

  1. leki przeciwzapalne
  2. woda utleniona
  3. plastry
  4. bandaż elastyczny
  5. środek odstraszający insekty
  6. maść na obrzęki

Odzież:

  1. kurtka przeciwdeszczowa
  2. dres do spania
  3. sandały, ewentualnie dodatkowo klapki
  4. buty z membraną wodoodporną
  5. softshell
  6. długie spodnie szybkoschnące
  7. krótkie spodenki – również z materiału, który szybko schnie
  8. koszulki na zmianę
  9. bielizna
  10. skarpetki

Ponadto sprawdź, czy masz:

  1. powerbank
  2. worek na wodę
  3. lampka, czołówka, latarka
  4. książka
  5. gry planszowe, karty – w przypadku deszczowej pogody
  6. kawa, herbata 
  7. termos
  8. aparat fotograficzny
  9. lornetka
  10. ładowarka do telefonu

Udostępnij artykuł

;