logo

Koncentracja uwagi - karty pracy nad koncentracją

W ramach cyklu „fundaMENTALNIE o Sporcie: Psychologia Sportu dla Każdego!” wspólnie z psychologiem sportu, Grzegorzem Więcławem, nagraliśmy materiał o koncentracji uwagi. Możesz go odsłuchać lub przeczytać [TUTAJ]. Grzegorz opowiada w nim o tym czym jest i jak działa koncentracja uwagi, w szczególności w sporcie i aktywności fizycznej.

W dzisiejszym materiale przedstawiamy i udostępniamy kilka klasycznych kart pracy nad koncentracją uwagi, z których możesz skorzystać w formie elektronicznej lub drukowanej. W tym wstępie podajemy jedynie podstawowe instrukcje, bo każde z tych narzędzi można wykorzystać na wiele różnych sposób w zależności od zapotrzebowania, możliwości trenujących oraz kreatywności prowadzącego. 

Karty pracy są dostepne w treści artykułu do oczytu oraz na dole tego wpisu w formacie PDF do pobrania. Zapraszamy

Ćwiczenie 1: Siatka koncentracji

Potrzebny będzie mazak lub wskaźnik. Zadaniem jest jak najszybsze pokazanie lub odznaczenie liczb po kolei od 0 do 99. Kilka alternatyw:
– odwrócić kolejność od 99 do 0,
– wprowadzić ograniczenie czasowe, np. 2:00 min. i sprawdzić do jakiej liczby udało się dotrzeć,
– poszukiwać liczby „na wyrywki” wedle zawołania partnera lub prowadzącego.


Ćwiczenie 2: Jazda po śladzie

Potrzebne będą dwa mazaki lub wskaźniki. Trzymając je w obydwu dłoniach zadaniem jest jazda po śladzie z lewej i prawej strony od startu (strzałka) do mety. Należy przypilnować tutaj symetryczne położenie obydwu rąk jak i tempo, w którym się poruszają. Alternatywa:
– zrobić obrys obu kształtów,
– zasłonić jedno oko, potem drugie.


Ćwiczenie 3:  Problem „9 kropek”

Potrzebny będzie mazak albo wskaźnik. Zadaniem jest połączenie wszystkich dziewięciu kropek czterema prostymi liniami, najlepiej bez odrywania ręki od papieru / ekranu. Żeby rozwiązać to zadanie, trzeba pomyśleć nieszablonowo i wyjść „poza schemat”. Na karcie pracy zachęcamy podopiecznych do podejmowania prób! Rozwiązanie poniżej:

To ćwiczenie to okazja do powiązania tematu koncentracji uwagi z kreatywności i innowacyjnością w rozwiązywaniu różnych problemów, które napotykamy w życiu i w sporcie. Ważne będzie omówienie go ze swoimi dziećmi / podopiecznymi! Alternatywa:
– praca w parach lub małych drużynach.


Ćwiczenie 4: Labirynt

Potrzebny będzie mazak albo wskaźnik. Zadanie polega na jak najszybszym znalezieniu drogi do wyjścia z labiryntu. Alternatywa:
– praca w parach: jedna osoba widzi i werbalnie prowadzi przez labirynt drugą osobę, która ma zasłonięte oczy, a w ręce mazak lub wskaźnik (z zasłoniętymi oczami).

Labirynt proponowany w kartach pracy może okazać się zbyt trudny dla młodszych dzieci. Dlatego chcąc wygenerować łatwiejszy labirynt polecam stronę z darmowym generatorem labiryntów: ohmydots.com 


Ćwiczenie 5: Wykreślanka

Potrzebny będzie mazak albo wskaźnik. Zadanie polega na jak najszybszym znalezieniu w rozsypanych literach wszystkich słów wypisanych na górze strony. Słowa mogą znajdować się pionowo, poziomo, ukośnie i wspak!

Materiały do pobrania

KARTY_PRACY_A4
Materiał pomógł stworzyć
Grzegorz Więcław

psycholog, certyfikowany psycholog sportu z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Na co dzień współpracuje z zawodnikami i trenerami, m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Udostępnij artykuł

;