logo

Przygoda z bieganiem cz. II: Jak się ubrać na bieganie?

Dawno już minęły czasy biegania w trampkach i bawełnianej bluzie z kapturem. Dostępna w sklepach odzież sprawia, że pokonywanie kilometrów staje się przyjemniejsze, ale i zdrowsze. Co więcej, nie wymaga dużych inwestycji. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni ubiór i buty do biegania.

ODZIEŻ DO BIEGANIA
Wybierając się na trening, zapomnij o bawełnie. Ubrania biegowe szyte są z materiałów tzw. „oddychających”. Nie zbierają wilgoci tak, jak bawełna i szybko schną. Dzięki temu bieganie jest nie tylko przyjemniejsze, ale i zdrowsze. Pokonywanie kilometrów w nasiąkniętej od potu bluzie może zwiększać ryzyko przeziębień.

Dobieraj liczbę i grubość warstw do temperatury. Latem wystarczy Wam lekki T-shirt, spodenki i czapka z daszkiem. Przy temperaturze w okolicach 8-10 stopni C sprawdzą się spodnie lub legginsy, koszulka z długim rękawem oraz lekka wiatrówka.
Zimą, podczas przymrozków przyda Wam się T-shirt lub bielizna termiczna, bluza, wiatrówka. Na dół długie, lekko ocieplane legginsy lub spodnie. Nie zapominaj o czapce i rękawiczkach!

Dojrzewające dziewczynki powinny mieć także biegowy stanik lub prosty top, przytrzymujący biust.

Są jednak oosoby, którym jest „zawsze” ciepło. Powyższe zasady są względnie uniwersalne, ale niekoniecznie muszą sprawdzić się u Ciebie lub Twojego dziecka. Dlatego obserwujcie się i dostosowujcie grubość ubrań do siebie.

SPODNIE CZY LEGGINSY?
Legginsy są idealne w szczególności podczas chłodnych dni. Materiał przylega do ciała i trzyma ciepło. Nie każdy jednak czuje się w nich dobrze. Na zimę można więc zainwestować w bieliznę termiczną, a na to zakładać lekkie spodnie. Drugą opcją jest zakładanie szortów na legginsy.

Obecnie coraz częściej dostępne są także dla kobiet biegowe spódniczki, w tym również w opcji z długimi legginsami.

W upalne dni niezastąpione są lekkie, przewiewne szorty.

BUTY DO BIEGANIA
O butach do biegania można byłoby jednak napisać osobny artykuł. Obecne modele różni bowiem wiele: technologie, materiały, zastosowanie, a także… cena. Jednak podstawowe cechy butów do biegania można ująć w kilku podstawowych punktach.

Przeznaczenie – buty do biegania w terenie charakteryzują się głębszym bieżnikiem i solidniejszym zabezpieczeniem cholewki. Buty asfaltowe są trochę lżejsze, a pianka w podeszwie bardziej sprężysta i amortyzująca. Wyróżniamy także modele startowe oraz treningowe. Te pierwsze mają mniejszą amortyzację i są bardziej przewiewne. Te drugie mają za zadanie uchronić stawy na długich dystansach.

Typ stopy – szukając butów do biegania, zapewne spotkasz się z informacją o stopie nadmiernie pronującej, neutralnej oraz supinującej. Stopa nadmiernie pronująca to taka, której pięta podczas biegania lekko zapada się do środka. Specjalnie dla takich osób przygotowano modele, które posiadają po wewnętrznej stronie podeszwy nieco twardszą piankę. Ma to ustabilizować stopę i utrzymać ją w pozycji pionowej. Buty dla stopy neutralnej i supinującej posiadają piankę o jednakowej gęstości.

Amortyzacja – typowe buty do biegania posiadają miękką piankę w podeszwie. Istnieją także modele tzw. minimalistyczne, czyli pozbawione jakichkolwiek technologii, imitujące naturalny ruch stopy.

Drop –  zauważ, że klasyczne obuwie biegowe ma na wysokości pięty nieco grubszą piankę, niż pod palcami. A zatem pod terminem „drop” kryje się różnica wysokości między piętą a palcami. Zazwyczaj różnica ta wynosi od 4 do 10 mm.

Buty do biegania dla dzieci – są nieco lżejsze od butów dla dorosłych i to właściwie jedyna cecha, która je wyróżnia.

JAKIE BUTY DO BIEGANIA WYBRAĆ?
Jeśli planujecie biegać w terenie mieszanym, czyli ścieżkami asfaltowymi oraz po udeptanych, leśnych drogach, spokojnie wystarczą Wam buty do biegania po mieście o umiarkowanej amortyzacji.

Buty dla pronatorów czy stopy neutralnej? Obecnie powoli odchodzi się od obuwia przeznaczonego do stopy nadmiernie pronującej. Zamiast tego, stosuje się podeszwę trochę szerszą od cholewki. To sprawia, że but nie ingeruje tak bardzo w pracę stopy, a jednocześnie trochę ją stabilizuje. Przy znacznych wadach postawy warto zgłosić się do fizjoterapeuty, który zaleci dany typ butów, opcjonalnie dobierze wkładki korygujące oraz wskaże odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Ostatecznie pamiętaj, że but ma być przede wszystkim wygodny. Dlatego zanim wybierzesz model dla siebie lub swojego dziecka, przymierz obuwie, a najlepiej pobiegaj w nim po sklepie. Warto, żeby buty były o rozmiar większe niż codzienne obuwie do chodzenia.

I rzecz ostatnia: amortyzacja w butach do biegania nigdy nie będzie tak skuteczna, jak silne i sprawne mięśnie. To one chronią ciało przed urazami, a nie pianka amortyzująca. Dlatego zamiast inwestować w zaawansowane technologie, zainwestuj w ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Jeśli po zakupie butów odczuwasz niepokojące bóle, udaj się do fizjoterapeuty.

PRZYDATNE GADŻETY DO BIEGANIA
Bieganie jest proste i nie wymaga wielu gadżetów. Są jednak takie, które uprzyjemnią Wam treningi.

Chusta wielofunkcyjna – jesienią i zimą możesz jej używać zamiast szalika i opaski ochronnej na uszy i czoło. Wiosną i latem sprawdza się jako osłona przed słońcem.

Zegarek do biegania – dzieci nie potrzebują zaawansowanej technologii. Prosty zegarek ze stoperem może zmotywować je jednak do regularnych treningów.

Saszetka lub plecak – możesz do nich schować klucze, telefon, napój, zachowując swobodne ręce.

PODSUMOWANIE
W sklepach można obecnie dostać różnego rodzaju odzież i buty do biegania. Najdroższe modele obuwia sięgają nawet 1200 zł. Zaawansowane plecaki to kolejna inwestycja. Są one zbudowane z ultra lekkich i oddychających materiałów. Zegarki z licznymi funkcjami pomagają analizować przebiegnięte kilometry. Każda z tych rzeczy, to jednak dodatek do aktywności, która sama w sobie jest prosta i przyjemna.

Jeśli nie masz ochoty wydawać dużej ilości pieniędzy – nie musisz. 2-3 zestawy odzieży biegowej plus dobrze dobrane buty wystarczą do tego, aby cieszyć się ze wspólnych treningów.

Udostępnij artykuł

;