Absolwent i pracownik warszawskiej AWF z tytułem doktora. Pracuje na uczelni na Wydziale Wychowania Fizycznego, gdzie prowadzi zajęcia z: Gier i Zabaw Ruchowych, Badmintona, Gier Terenowych, Biegów na Orientację, Żeglarstwa i Narciarstwa.
Przed nami długi weekend czyli okazja do spędzenia rodzinnego czasu na sportowo! W dodatku pogoda za oknem sprzyja wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Dlatego bez względu na to czy jesteście w górach, nad jeziorem, w parku czy na ogrodzie, warto spędzić ten czas aktywnie i z dużą porcją uśmiechu. Z tej okazji mamy dla Was kolejną propozycje gier i zabaw.
Do ich wykonania nie potrzeba wiele, kilka prostych przedmiotów, które z pewnością znajdziecie w domu. Dobrej zabawy!
Uwaga: pełne instrukcje gier są dostępne do pobrania i wydrukowania w formacie A4 na dole strony jako załączniki.
1. PUSZKI
Przybory: krzesło, 6 jednakowych puszek lub plastikowych pojemników, 3 piłki tenisowe.
Przygotowanie: z pojemników budujemy wieżę na krześle, ustawiając trzy pojemniki na dole, następnie dwie wyżej i jeden na samej górze. Linia rzutów oddalona o około 3-4 metry.
Przebieg: zawodnik ma 3 rzuty piłkami i stara się zbić jak najwięcej pojemników. Za każdy przewrócony pojemnik zawodnik otrzymuje 1 pkt. Wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 21 punktów.
2. WAHADŁO
Przybory: konstrukcja na której można przywiązać wiadro na sznurku (odstająca gałąź drzewa lub sznurek zawiązany pomiędzy dwoma drzewami na wysokości ok. 3,5 metra), kosz lub wiadro z uchwytem, sznurek ok. 3m, 5 piłek tenisowych (mogą być też dowolne przybory do rzucania: kasztany, żołędzie, woreczki, małe patyki).
Przygotowanie: Do uchwytu wiadra lub kosza przywiązujemy sznurek o długości około 3 metrów. Następnie zawiązujemy go do konstrukcji (gałąź, sznurek) zawieszonej około 3,5 metra nad ziemią.
Przebieg: Po wprawieniu wahadła (wiadro lub kosz) w ruch mocnym pchnięciem zawodnik z odległości 3 metrów stara się trafić do pojemnika jak najwięcej razy w 10 cyklach ruchowych wahadła. Wygrywa osoba, której uda się najwięcej razy trafić. Wahadło może być poruszane w poprzek linii rzutów, równolegle lub w cyklu okrężnym. Liczy się suma punktów we wszystkich trzech odmianach wahania.
3. STRAŻNIK
Przybory: 1 puszka lub plastikowy pojemnik, piłka tenisowa dla każdego (co najmniej 3 osoby w grze).
Przygotowanie: jedna osoba wybrana losowaniem zostaje strażnikiem i ustawia pojemnik około 5 metrów od linii rzutów. Pozostali zawodnicy z piłkami stają na linii rzutów.
Przebieg: uczestnicy gry rzucając po kolei starają się trafić puszkę tak żeby ją przewrócić. Jeżeli uda się to któremuś zawodnikowi, to wtedy wszyscy którzy już rzucali, biegną po swoje piłki. W tym czasie strażnik jak najszybciej ustawia puszkę na swoje miejsce i zabiera dowolną piłkę z pola gry i idzie za linię rzutów. Strażnikiem zostaje osoba, której zabraknie piłki. Następną kolejkę rozpoczynają osoby, które jeszcze nie rzucały. Jeżeli w całej kolejce nikt nie trafi w puszkę, to wtedy strażnik bierze dowolną piłkę i idzie za linię rzutów, a strażnikiem zostaje osoba, której zabrakło piłki. Uczestnicy zdobywają 1 punkt za zbicie pojemnika. Wygrywa osoba, która zbierze 5 punktów.
Absolwent i pracownik warszawskiej AWF z tytułem doktora. Pracuje na uczelni na Wydziale Wychowania Fizycznego, gdzie prowadzi zajęcia z: Gier i Zabaw Ruchowych, Badmintona, Gier Terenowych, Biegów na Orientację, Żeglarstwa i Narciarstwa.