W dobie dzisiejszego rozwoju techniki i cyfryzacji obserwujemy tendencje spadkowe dotyczące sfery ruchowej naszych podopiecznych. Ograniczenia ruchliwości, które pojawiają się u dzieci z wielu przyczyn, wpływają niekorzystnie na ich całościowy układ rozwojowy. Ograniczenie aktywności ruchowej niesie za sobą szereg konsekwencji takich jak na przykład złe samopoczucie, spadek lub brak energii, niedotlenienie, problemy z napięciem mięśniowym, wady postawy i wiele innych.
Ruch jest przejawem życia, to naturalna potrzeba każdego człowieka, a przez wszystkim dziecka. Zdrowy rozwój naszych podopiecznych warunkuje im doświadczanie świata poprzez ruch, wartościowe odżywianie i regenerację.
Własnie dlatego w tej serii przygotowaliśmy dla Was zestawy gier i zabaw, które pokażą, że aby wprowadzić do życia naszych dzieci aktywnośc ruchową, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i ciężkich treningów. Do ich realizacji wystarczą nam podstawowe przedmioty, które znajdziemy w każdym domu. To proste aktywności, które poprowadzi każdy i każdy może się przy nich świetnie bawić - tego Wam życzymy!
Aktywności znajdujące się w tym artykule są także w wersji dokumenty PDF do pobrania na dole tej strony, zapraszamy.
Aktywności opracowała Adriana Aleksiejew.
Aktywność 1
Potrzebne materiały:
Parasol, kolorowe piłeczka dla każdego dziecka (do wyboru, plastikowe, pingpongowe, gumowe, wykonane z gąbki itd.).
Opis zabawy:
Ustaw dzieci w układzie kołowym. Rozłóż parasol pośrodku koła. Dzieci wykonują rzut do celu, każde z miejsca w którym stoi. Możesz do tej zabawy ułożyć kilku parasoli i stworzyć większą ilość kół. Dzieci mogą wykonywać rzuty po kolei lub rzucać wszystkie na raz.
Aktywność 2:
Potrzebne materiały:
Parasol, kolorowe piłeczka dla każdego dziecka (do wyboru, plastikowe, pingpongowe, gumowe, wykonane z gąbki itd.), szarfa/skakanka. kartka papieru, coś co wyznaczy linię początkową.
Opis zabawy:
Dzieci ustawione są w dwóch lub trzech rządach. Wykonują rzut piłki, tak aby wpadła i zatrzymała się w rozłożonym przed nimi parasolu. Śmiało możesz do tej zabawy wpleść szczyptę rywalizacji i zaproponować dzieciom wyścigi rzędów.
Aktywność 3
Potrzebne materiały:
Parasole, nagranie z muzyką
Opis zabawy:
Na wyznaczonej przestrzeni w sali przedszkolnej, sali gimnastycznej lub na przedszkolnym podwórku rozkładamy parasole. Dzieci podczas muzyki biegają swobodnie po całej wyznaczonej przestrzeni, na umówiony sygnał/pauzę w utworze muzycznym chowają się pod parasol, który jest najbliżej ich. Kiedy usłyszą muzykę po raz kolejny wychodzą i kontynuują bieganinie.
Aktywność 4
Potrzebne materiały:
Parasole, nagranie z muzyką
Opis zabawy:
Dzieci stoją w układzie kołowym. Podają sobie parasol z ręki do ręki mówiąc przy tym rymowankę:
„Parasol krąży wkoło,
Wszystkim nam jest tu wesoło.
Zaraz go zatrzymamy
I zadanie wykonamy”
Osoba na której zakończ się recytowanie rymowanki wymyła zadanie, ćwiczenie gimnastyczne dla całej grupy.
Aktywność 5
Potrzebne materiały:
Parasole, piłeczki plastikowe/woreczki, szarfa/skakanka. kartka papieru, coś co wyznaczy linię początkową.
Opis zabawy:
Wyznacz miejsce, z którego dzieci rozpoczną rzuty. Parasole w dowolnej ilości rozmieść na sali/podwórku w różnej odległości od dzieci. Przyporządkuj do nich punktacje np. 1 punkt parasol najbliżej dzieci, 3 punkty parasol oddalony najdalej. Im dalej od dzieci, tym większa ilość punktów. Punkty otrzymuje dziecko, które wrzuci piłeczkę do parasola. Dzieci możemy podzielić na drużyny. Zadanie wykonują po kolei i za udany rzut otrzymują przypisaną do parasola ilość punktów. Punkty sumujemy ze sobą. Wygrywa ta drużyna, osoba, która zgromadzi największą ilość punktów. Ilość rzutów według waszego uznania.
Autorkami propozycji aktywności ruchowych są nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, tworzące materiały w projekcie edukacyjnym "W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch - projekt edukacyjny - II edycja" organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, stworzony i koordynowany przez doradczynię metodyczną w zakresie wychowania przedszkolnego Adrianę Aleksiejew. W projekcie bierze udział 1243 nauczycieli z całej Polski. Otrzymują oni „Tygodniowe Propozycje Aktywności Fizycznej”, które systematycznie realizują ze swoimi podopiecznymi.