Lato za nami. Nie oznacza to jednak, że pozostaje nam siedzieć w domu, oczekując na kolejny sezon wakacyjny. Polska jesienią jest równie piękna. Ne masz pomysłu, gdzie jechać? Oto 5 miejsc, w których spędzisz aktywnie czas całą rodziną.
Góry Świętokrzyskie
Malownicze, acz często niedocenione tereny. Idealne na ekspresowy weekend, szczególnie, jeśli mieszkacie w centralnej części Polski.
Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Koniecznie odwieźcie największy w kraju park linowy „Skarbka”. Zlokalizowany na terenie dawnego kamienioniołomu, raptem 1,5 k od JuraParku. Do wyboru jest kilka tras – od najłatwiejszej, skierowanej do maluszków, aż po tzw. Złotą Trasę Extreme. Ponadto oferta zawiera ścieżkę dydaktyczną, strzelnicę oraz „diabelskie wahadło” – gigantyczną huśtawkę, z której możesz podziwiać okoliczne widoki.
Sam JuraPark jest również świetną atrakcją dla całej rodziny. Zobaczycie tam modele dinozaurów naturalnej wielkości czy prehistoryczne oceanarium.
Góry Świętokrzyskie to oczywiście także duża liczba przyjaznych szlaków. Same wzniesienia nie są duże, zatem dostępne również dla maluszków.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Tam warto zawitać do Jaskini Wierzchowskiej, zlokalizowanej w Ojcowskim Parku Narodowym.
Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika. Trasa prowadzi krętym Przesmykiem Długim do największej komory jaskiniowej – Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego.
W okolicach jaskini znajduje się też wiele innych atrakcji, w tym szlaki turystyczne piesze, szlak rowerowy czy Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach.
Puszcza Białowieska
Lasy jesienią są piękne. A lasy Puszczy Białowieskiej – piękne do kwadratu. I o ile sam spacer dla dziecka może być nieco nudny, to już przy odpowiednim rozplanowaniu wycieczki, weekend może okazać się prawdziwą przygodą.
Puszcza Białowieska oferuje wiele gotowych tras. M.in. Ścieżka Żubra Żebra, która prowadzi nas w dużej mierze wzdłuż Rezerwatu Lasów Naturalnych Puszczy Białowieskiej, a następnie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Przed wyjazdem warto jednak sięgnąć po książki o Puszczy, skierowane do dzieci. M.in. komiks pt. „Ostatni żubr” Tomasza Samojlika, a dla przedszkolaków seria opowiadań o Żubrze Pompiku, napisanych przez tego samego autora.
Trójmiasto
Gdańsk, Gdynia i Sopot to moc atrakcji przez cały rok. Jesienią plaże są bardziej wyludnione i o wiele spokojniejsze. Spacer i szukanie morskich skarbów – wskazane!
Ponadto w Gdańsku możecie odwiedzić ZOO, w którym znajdziecie także park linowy oraz park dinozaurów. Warto przejść się również Szlakiem Lwa Heweliona. Jest to inicjatywa stworzona przez Gdańską Organizacją Turystyczną. Imię Hewelion pochodzi od nazwiska gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Aby podążać szlakiem, należy ściągnąć aplikację Questy Visitgdansk. Pomoże Wam ona znaleźć zlokalizowane na terenie miasta sympatyczne figurki lwa. Gdy zbliżysz do nich smartfon, otrzymasz szereg ciekawostek na temat danego miejsca historycznego.
W Gdyni znajduje się także Kolibki Adventure Park, którego oferta skierowana jest do dzieci w różnym wieku. Zawiera ona m.in. park linowy, ściankę wspinaczkową, paintball, quady, a nawet Osadę Indian. A wszystko to z widokiem na Zatokę Gdańską.
Województwo dolnośląskie
Tereny Dolnego Śląska oferują wiele atrakcji historycznych. Jeśli jednak chcecie spędzić aktywnie czas, polecamy Drogę Stu Zakrętów, prowadzącą m.in. do Błędnych Skał. Od 1957 roku istnieje tu rezerwat przyrody i obejmuje on kilkusetmetrowy skalny labirynt. Znajdziecie tam m.in. punkt widokowy o nazwie "Skalne Czasze", z widokiem na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki.
Wysokość skalnych korytarzy robi wrażenie, bo sięga nawet 8 metrów. Pod względem szerokości… jest różnie. Miejscami dzieci przejdą bez trudu, rodzice jednak muszą się trochę nagimnastykować, by przecisnąć się przez wąskie szczeliny.
W pobliskich Dusznikach Zdroju znajduje się z koleiu Muzeum Papiernictwa. Organizowane są w nim m.in. warsztaty czerpania papieru, do obejrzenia ciekawe maszyny i młyn.