Jak wyjeżdżać, to na kilka dni albo wcale? Pokażemy Ci, że nie musi tak być! Podmiejskie tereny potrafią zaskoczyć. Sprawdź, jak aktywnie spędzić wolny dzień, nie oddalając się zanadto od domu.
Pandemia nie sprzyja dalekim wyjazdom. Jednak nie warto marnować wolnych dni siedząc w domu. Mikrowyprawy pozwalają poczuć zew przygody, poznać nieco okoliczne tereny, a przy tym rodzinnie i aktywnie spędzić czas. Przygotowaliśmy więc dla Was kilka pomysłów, które pozwolą Wam przeżyć emocjonujący dzień.
Stadnina konna
Nigdy nie jeździliście konno? I co z tego! Pierwsze przejażdżki to właściwie zapoznanie się ze zwierzęciem i spokojna jazda na lonży pod okiem instruktora. Stadniny konne dostępne są właściwie w każdym województwie. Warto wcześniej zadzwonić i umówić się na pierwszą lekcję.
Czy trzeba mieć odpowiedni strój do konnej jazdy? Na początku niczego nie potrzebujesz. Wystarczy wygodny strój. Toczek (nakrycie głowy) prawdopodobnie dostaniesz na miejscu.
Dlaczego warto? Bo jazda konna, nawet jeśli tylko w kółko po padoku, to fantastyczna przygoda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sam kontakt ze zwierzęciem relaksuje i rozbudza empatię. Nie mówiąc już o korzyściach zdrowotnych – konne przejażdżki wzmacniają ciało i usprawniają koordynację ruchową.
Spływ kajakowy
Wyprawa kajakowa to jedna z najbardziej emocjonujących form spędzenia wolnego czasu aktywnie. Na spływ możesz zabrać już kilkulatka. Z kolei 8-10-latek jest w stanie także samodzielnie wiosłować. Warto mu na to pozwolić, by w pełni uczestniczył w przygodzie.
W przypadku, gdy nie macie żadnego doświadczenia w organizowaniu spływów kajakowych, możecie wybrać się na wycieczkę wraz z instruktorem.
Jeśli jednak trochę już wiecie, z czym się wiąże spływ kajakowy, ale nie jesteście weteranami, wybierzcie mniej wymagające trasy. A zatem unikajcie górskich i dużych rzek.
Jak się przygotować do spływu kajakowego? Wcześniej zaplanujcie trasę oraz zarezerwujcie sprzęt w wypożyczalni kajaków. Rano przejrzyjcie prognozę pogody. Przemyślcie wypad w przypadku burz. Jeśli pogoda zapowiada się dobrze, zabierzcie ze sobą wygodne ubrania (w tym także odzież na zmianę), ale także płaszcz przeciwdeszczowy (nigdy nic nie wiadomo). Przyda Wam się także nieprzemakalny worek, do którego schowacie odzież, rzeczy osobiste, jedzenie. Nie zapomnijcie o kremie z filtrem UV!
W wypożyczalni otrzymacie kamizelki. Pamiętajcie, by były one dobrze dopasowane.
Wyprawa wzdłuż turystycznych szlaków
Nie każdy wie, że podmiejskie lasy nierzadko oferują bardzo dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Wiodą one często nie tylko przez najpiękniejsze tereny leśne, ale również zahaczają o pamiątki historyczne, jak np. bunkry. To zatem nie tylko forma spędzenia czasu na powietrzu, ale również ciekawa lekcja historii.
Przed wyjściem na szlak zaplanujcie trasę. Zobaczcie, czy np. PTTK nie udostępnia aplikacji z mapami online. Pamiętajcie także o odzieży przeciwdeszczowej i prowiancie.
Rowerowa wycieczka
Coraz więcej miast oferuje trasy sunące wzdłuż terenów zielonych. Zachęcamy jednak do wyjechania nieco dalej, poza granice aglomeracji. Aby nie tracić czasu na dojazdy, możecie rowery zapakować na bagażnik samochodowy, opcjonalnie skorzystać z podmiejskich pociągów.
Jeśli Wasze dziecko ma kilka lat i obawiacie się, że daleko nie zajedzie o własnych siłach, pomyślcie o zamontowaniu drążka holowniczego. Montuje się go do roweru rodzica i ten wykonuje podczas jazdy całą pracę.
Wysportowany uczeń szkoły podstawowej lub nastolatek nie powinien mieć problemu z przejechaniem 20 czy 30 km. Jednak jeśli nie jesteście obecnie w najlepszej formie fizycznej, zaplanujcie podróż tak, aby była ona adekwatna do Waszych możliwości. Pamiętajcie, że to ma być przede wszystkim zabawa, a nie katorga.
Przed wyjazdem skontrolujcie także, czy Wasze rowery nadają się do jazdy. Zabierzcie ze sobą zapasowe dętki oraz podstawowe narzędzia (klucze, łyżki do zmiany dętki oraz pompkę). Nie zapomnijcie o kremie z filtrem UV, kurtce przeciwdeszczowej i prowiancie.
Bawcie się dobrze i bezpiecznie!